Target Rifle Australia Inc. 
National Championships 2003
held in Adelaide, 14-22 April 2003

Results Summary  Please click on the results you wish to view.

3x40 Free Rifle   Sport Rifle   Air Rifle (40 & 60 shots)   
50m Prone - English Match
   Dual Range   Teams Matches

Return to Main Results Page

FREE RIFLE 3X40

FREE RIFLE 3X40 - Open TOTAL Prone Standing Kneeling
1 Tim Lowndes QLD 1132 392 362 378
2 Gisle Ommedal SA 1128 384 365 379
3 Susan McCready VIC 1127 388 357 382
4 Susannah Smith NSW 1127 380 367 380
5 Glenn Kelley VIC 1126 393 360 373
6 Brenton Christie SA 1100 387 343 370
7 Jason Lowe SA 1093 384 345 364
8 Dennis Claxton NSW 1078 382 329 367
9 Sue Carlyon NSW 1075 389 323 363
10 Malcolm Christie SA 1075 373 352 350
11 Matthew Inabinet NSW 1067 381 341 345
12 Kathryn Stolarski SA 1039 383 300 356
13 Eddy Nagorcka VIC 1016 388 332 296
14 Alistair MacInnes VIC 930 385 295 250
15 Bob Marshall NSW 914 377 257 280
FREE RIFLE 3X40 - B Grade
1 Dennis Claxton NSW 1078
2 Dennis Claxton NSW 1078
3 Kathryn Stolarski SA 1039
4 Eddy Nagorcka VIC 1016
5 Alistair MacInnes VIC 930
6 Bob Marshall NSW 914
FREE RIFLE 3X40 - Junior
1 Matthew Inabinet NSW 1067
2 Eddy Nagorcka VIC 1016
3 Alistair MacInnes VIC 930
FREE RIFLE 3X40 - Under 18
1 Eddy Nagorcka VIC

1016

FREE RIFLE 3X40 - Veteran
1 Dennis Claxton NSW 1078
2 Bob Marshall NSW 914

SPORT RIFLE

SPORT RIFLE - Open Prone Standing Kneeling
1 Susannah Smith NSW 569 97 99 90 97 95 91
2 Susan McCready VIC 567 95 96 92 93 96 95
3 Kim Frazer VIC 565 99 97 88 91 94 96
4 Glenn Kelley VIC 561 97 95 91 94 93 91
5 Gisle Ommedal SA 558 96 97 87 87 95 96
6 Robyn Van Nus WA 551 96 96 90 88 92 89
7 Sue Carlyon NSW 549 97 96 90 90 86 90
8 Dennis Claxton NSW 546 95 97 84 89 87 94
9 Elaine Walsh QLD 544 99 99 81 90 87 88
10 Malcolm Christie SA 531 88 96 88 88 86 85
11 Kathryn Stolarski SA 529 94 94 78 84 85 94
12 Gail Oliver WA 514 98 95 78 85 77 81
13 Robyn McMillan NSW 509 88 96 82 80 80 83
14 William Shelton WA 501 95 96 71 67 81 91
15 Barry Cowburn WA 501 96 95 80 80 73 77
16 Bob Marshall NSW 456 95 96 62 62 68 73
17 Christie Drage VIC 424 91 91 64 73 54 51
SPORT RIFLE - B Grade
1 Dennis Claxton NSW 546
2 Kathryn Stolarski SA 529
3 Gail Oliver WA 514
4 Robyn McMillan NSW 509
5 William Shelton WA 501
6 Barry Cowburn WA 501
7 Bob Marshall NSW 456
8 Christie Drage VIC 424

SPORT RIFLE - Junior

1 Christie Drage VIC 424

SPORT RIFLE - Under 18

1 Christie Drage VIC 424
SPORT RIFLE  - Veteran
1 Dennis Claxton NSW 546
2 William Shelton WA 501
3 Bob Marshall NSW 456
SPORT RIFLE - Women
1 Susannah Smith NSW 569
2 Susan McCready VIC 567
3 Kim Frazer VIC 565
4 Robyn Van Nus WA 551
5 Sue Carlyon NSW 549
6 Elaine Walsh QLD 544
7 Kathryn Stolarski SA 529
8 Gail Oliver WA 514
9 Robyn McMillan NSW 509
10 Christie Drage VIC 424

AIR RIFLE

AIR RIFLE
TOTAL Final Aggregate
1 Susannah Smith NSW 588 96 98 98 99 98 99 99.0 687.0
2 Susan McCready VIC 588 96 98 100 99 98 97 97.6 685.6
3 Tim Lowndes QLD 584 95 98 97 98 97 99 101.0 685.0
4 Robyn Van Nus WA 580 97 94 99 98 96 96 103.1 683.1
5 Johann Saitz VIC 580 96 95 97 99 98 95 102.1 682.1
6 Glenn Kelley VIC 581 96 97 99 98 95 96 99.6 680.6
7 Malcolm Cristie SA 578 96 96 98 95 97 96 100.8 678.8
8 Euan Gibson VIC 578 96 96 98 98 95 95 98.9 676.9
9 Brenton Christie SA 577 91 99 96 96 97 98
10 Matthew Inabinet NSW 574 95 94 94 98 96 97
Gisle Ommedal SA 574 93 95 96 97 98 95
12 Kim Frazer VIC 573 95 97 97 95 93 96
13 Darius Krivanek NSW 571 94 98 95 96 92 96
Elaine Walsh QLD 571 94 95 95 96 96 95
15 Dawn Tecza NSW 570 93 94 97 95 98 93
16 Marcus Williams WA 568 93 90 94 97 95 99
17 Jo Jeisman NSW 560 95 93 92 93 93 94
18 Sue Carlyon NSW 558 93 90 93 91 96 95
Eddy Nagorcka VIC 558 91 94 94 90 93 96
20 Alistair MacInnes VIC 557 95 88 92 95 95 92
21 Dennis Claxton NSW 554 92 90 93 95 93 91
22 Chris Cogan VIC 550 88 93 90 93 93 93
Barry Cowburn WA 550 92 91 91 90 94 92
24 Gail Oliver WA 542 89 95 91 89 88 90
25 William Shelton WA 527 91 78 83 89 92 94
26 Kathryn Stolarski SA 523 85 84 89 84 91 90
27 Johanna Out QLD 515 85 91 82 83 88 86
28 Christopher Nesnass VIC 507 84 83 83 91 82 84
29 Trent Upton VIC 505 84 83 89 88 88 73
30 David Westley SA 495 83 80 82 78 88 84
31 Keil Ferguson WA 468 77 74 79 86 79 73
32 Timothy Bourke VIC 447 61 79 67 74 84 82
33 Martin Craig SA 445 63 64 78 85 78 77
34 Bob Marshall NSW 421 64 73 72 71 67 74
AIR RIFLE - Women
Total
1 Susan McCready VIC 393 96 98 100 99
2 Susannah Smith NSW 391 96 98 98 99
3 Robyn Van Nus WA 388 97 94 99 98
4 Kim Frazer VIC 384 95 97 97 95
5 Elaine Walsh QLD 380 94 95 95 96
6 Dawn Tecza NSW 379 93 94 97 95
7 Jo Jeisman  NSW 373 95 93 92 93
8 Sue Carlyon NSW 367 93 90 93 91
9 Gail Oliver WA 364 89 95 91 89
10 Kathryn Stolarski SA 342 85 84 89 84
11 Johanna Out QLD 341 85 91 82 83
AIR RIFLE - Junior
1 Matthew Inabinet NSW 574
2 Marcus Williams WA 568
3 Eddy Nagorcka VIC 558
4 Alistair MacInnes VIC 557
5 Trent Upton VIC 505
6 Keil Ferguson WA 468
7 Timothy Bourke VIC 447
AIR RIFLE - Under 18 AIR RIFLE - Veterans
1 Eddy Nagorcka VIC 558 1 Dennis Claxton NSW 554
2 Kiel Ferguson WA 468 2 William Shelton WA 527
3 Timothy Bourke VIC 447 3 Christopher Nesnass VIC 507
4 Davis Westley SA 495
5 Bob Marshall NSW 421
AIR RIFLE CHAMPION OF STATE CHAMPIONS

1

Susannah Smith

NSW

588

2

Susan McCready

VIC

588

3

Robyn Van Nus

WA

580

4

Malcolm Christie SA

578

AIR RIFLE - GRADES
B Grade C Grade
1 Marcus Williams WA 568 1 Alistair MacInnes VIC 557
2 Eddy Nagorcka VIC 558 2 William Shelton WA 527
3 Dennis Claxton NSW 554 3 Johanna Out QLD 515
4 Chris Cogan VIC 550 4 Christopher Nesnass VIC 507
5 Barry Cowburn WA 550 5 Trent Upton VIC 505
6 Gail Oliver WA 542 6 David Westley SA 495
7 Kathryn Stolarski SA 523 7 Kiel Ferguson WA 468
8 Timothy Bourke VIC 447
9 Martin Craig SA 445
10 Bob Marshall NSW 421
AIR RIFLE - BADGE MATCH
1 Susan McCready 587
2 Dawn Tecza 583
3 Susannah Smith 581
4 Euan Gibson 577
5 Matthew Inabinet 569
6 Johann Saitz 569
7 Marcus Williams 559
8 Jo Jeisman 557
9 Eddy Nagorcka 545
10 Chris Cogan 541
11 Gail Oliver 535
Alistair MacInnes 535
13 Johanna Out 526
14 Kathryn Stolarski 522
15 Kiel Ferguson 468

50 metre Jim Smith Championship

50 Metres Open Championship

Total Day1 Day2
1 Susie Linsdell NSW 1183 591 592
2 Ryan Taylor NZ 1183 595 588
3 Tim Lowndes QLD 1183 589 594
4 Warren Potent NSW 1180 594 586
5 Brett Stephenson QLD 1179 588 591
6 Morgan Henry QLD 1177 589 588
7 Grant Taylor NZ 1173 583 590
8 Sue Carlyon NSW 1170 583 587
9 Ashley Adams QLD 1169 586 583
9 Jason Lowe SA 1169 586 583
9 Lachlan Potter QLD 1169 575 594
12 David Clifton NSW 1168 579 589
12 Barry Cowburn WA 1168 589 579
14 Thomas Ryan NSW 1167 582 585
15 Rodney Norman SA 1166 590 576
15 Susannah Smith NSW 1166 580 586
17 Cail Parsons QLD 1164 580 584
17 Graeme Vallance NZ 1164 585 579
19 Norman Abbott WA 1163 582 581
19 Brenton Christie SA 1163 588 575
21 Glenn Kelley VIC 1162 585 577
22 Daniel Croatto VIC 1161 580 581
22 Euan Gibson VIC 1161 587 574
24 Chris Lott VIC 1157 576 581
25 Ken Hart VIC 1155 580 575
25 Robyn Van Nus WA 1155 581 574
27 Max Dunnachie NSW 1154 576 578
27 Owen Oliver WA 1154 574 580
27 John Smith WA 1154 576 578
27 Marcus Williams WA 1154 579 575
27 Steve Zunker QLD 1154 575 579
32 Tim Butler SA 1153 570 583
32 David Green NZ 1153 583 570
32 Peter Robinson NSW 1153 577 576
35 Kiel Ferguson WA 1152 573 579
36 Robert Howell VIC 1151 573 578
36 Alistair MacInnes VIC 1151 576 575
38 Susan McCready VIC 1149 577 572
39 Lindsay Braybon VIC 1148 570 578
40 Shaun Peirce VIC 1147 570 577
40 Elizabeth Taylor NZ 1147 574 573
42 Paul Rudolph VIC 1144 577 567
43 Mal Anderson SA 1143 577 566
44 Jessica Bain QLD 1142 573 569
44 Kathryn Stolarski SA 1142 573 569
46 Jim Griffin SA 1141 565 576
46 Bob Marshall NSW 1141 571 570
48 Dennis Claxton NSW 1140 572 568
49 David Taylor VIC 1139 560 579
50 Allan MacInnes VIC 1137 572 565
50 Ryan Ratzmer SA 1137 565 572
52 Eddy Nagorcka VIC 1135 569 566
52 Dane Sampson QLD 1135 570 565
54 Len Scroop SA 1134 564 570
55 Debbie Lowe SA 1132 564 568
56 Michael Poole TAS 1129 576 553
57 Yvonne Hill SA 1128 563 565
57 Steven Lack VIC 1128 568 560
59 Bradley Sneddon VIC 1127 559 568
60 Colleen Cullen WA 1125 564 561
60 Robyn McMillan NSW 1125 559 566
62 Bianca Waldron VIC 1124 555 569
63 Adrian Bourke VIC 1123 554 569
63 Ern Mulcahy VIC 1123 556 567
63 Gail Oliver WA 1123 557 566
66 Kevin Beer VIC 1122 558 564
66 Andy Williams WA 1122 563 559
68 Christie Drage VIC 1115 561 554
68 Andrew Frick SA 1115 560 555
68 Brian McInerney NSW 1115 556 559
68 William Shelton WA 1115 555 560
72 Trevor Drage VIC 1113 552 561
73 Dawn Tecza NSW 1109 564 545
74 Timothy Bourke VIC 1107 551 556
75 William Cleland NSW 1106 561 545
76 Bev Braybon VIC 1105 553 552
77 David Knight VIC 1103 543 560
78 Bill Knight VIC 1088 548 540
78 Johanna Out QLD 1088 545 543
80 Luke Gemmill VIC 1083 540 543
81 Herb Thomas VIC 1071 527 544
82 Malaree Waldron VIC 1039 487 552
Women's 50 Metre Championship
1 Susie Linsdell NSW 591 100 98 99 97 99 98
2 Sue Carlyon NSW 583 96 96 98 99 97 97
3 Robyn Van Nus WA 581 98 98 98 97 95 95
4 Susannah Smith NSW 580 95 97 97 97 97 97
5 Susan McCready VIC 577 95 98 97 95 97 95
6 Elizabeth Taylor NZ 574 92 97 98 94 97 96
7 Kathryn Stolarski SA 573 95 95 98 95 92 98
8 Jessica Bain QLD 573 95 96 98 93 97 94
9 Colleen Cullen WA 564 94 93 95 91 95 96
10 Debbie Lowe SA 564 94 96 96 92 91 95
11 Dawn Tecza NSW 564 94 97 93 94 95 91
12 Yvonne Hill SA 563 95 94 92 90 95 97
13 Christie Drage VIC 561 95 94 93 92 92 95
14 Robyn McMillan NSW 559 95 93 93 93 94 91
15 Gail Oliver WA 557 97 94 83 95 94 94
16 Bianca Waldron VIC 555 97 90 91 87 94 96
17 Bev Braybon VIC 553 90 91 93 93 95 91
18 Johanna Out QLD 545 88 90 92 94 88 93
19 Malaree Waldron VIC 487 92 97 95 91 88 24
Junior 50 Metre Championship
1 Thomas Ryan NSW 582 93 99 97 97 98 98
2 Cail Parsons QLD 580 94 95 96 98 100 97
3 Marcus Williams WA 579 99 95 97 96 96 96
4 Alistair MacInnes VIC 576 97 96 97 97 97 92
5 Jessica Bain QLD 573 95 96 98 93 97 94
6 Kiel Ferguson WA 573 95 98 95 98 94 93
7 Dane Sampson QLD 570 96 96 95 92 95 96
8 Eddy Nagorcka VIC 569 96 97 94 96 95 91
9 Steven Lack VIC 568 95 96 93 95 97 92
10 Christie Drage VIC 561 95 94 93 92 92 95
11 David Taylor VIC 560 91 96 91 95 95 92
12 Bianca Waldron VIC 555 97 90 91 87 94 96
13 Timothy Bourke VIC 551 89 88 93 93 93 95
14 Luke Gemmill VIC 540 87 89 91 92 94 87
15 Malaree Waldron VIC 487 92 97 95 91 88 24
Under 18
1 Cail Parsons QLD 580
2 Jessica Bain QLD 573
3 Kiel Ferguson WA 573
4 Dane Sampson QLD 570
5 Eddy Nagorcka VIC 569
6 Steven Lack VIC 568
7 Christie Drage VIC 561
8 Timothy Bourke VIC 551
9 Luke Gemmill VIC 540
10 Malaree Waldron VIC 487
Under 16
1 Steven Lack VIC 568
2 Malaree Waldron VIC 487

Veterans 50 Metre Championship

1 Graeme Vallance NZ 1164 585 579
2 Max Dunnachie NSW 1154 576 578
3 John Smith WA 1154 576 578
4 Mal Anderson SA 1143 577 566
5 Bob Marshall NSW 1141 571 570
6 Dennis Claxton NSW 1140 572 568
7 Len Scroop SA 1134 654 570
8 Yvonne Hill SA 1128 563 565
9 Colleen Cullen WA 1125 564 561
10 Ern Mulcahy VIC 1123 556 567
11 Kevin Beer VIC 1122 558 564
12 Brian McInerney NSW 1115 556 559
13 William Shelton WA 1115 555 560
14 William Cleland NSW 1106 561 545
15 Bev Braybon VIC 1105 553 552
16 Bill Knight VIC 1088 548 540
17 Herb Thomas VIC 1071 527 544
50 Metre Graded Championship
B Grade

C Grade

1 Cail Parsons QLD 1164 1 Marcus Williams WA 1154
2 Graeme Vallance NZ 1164 2 Kiel Ferguson WA 1152
3 Norman Abbott WA 1163 3 Dane Sampson QLD 1135
4 Daniel Croatto VIC 1161 4 Bradley Sneddon VIC 1127
5 Robyn Van Nus WA 1155 5 Robyn McMillan NSW 1125
6 Owen Oliver WA 1154 6 Bianca Waldron VIC 1124
7 John Smith WA 1154 7 Adrian Bourke VIC 1123
8 Alistair MacInnes VIC 1151 8 Kevin Beer VIC 1122
9 Lindsay Braybon VIC 1148 9 Andy Williams WA 1122
10 Shaun Peirce VIC 1147 10 Christie Drage VIC 1115
11 Paul Rudolph VIC 1144 11 Brian McInerney NSW 1115
12 Kathryn Stolarski SA 1142 12 William Shelton WA 1115
13 Jessica Bain QLD 1142 13 Andrew Frick SA 1115
14 Bob Marshall NSW 1141 14 Trevor Drage VIC 1115
15 Dennis Claxton NSW 1140 15 Timothy Bourke VIC 1107
16 David Taylor VIC 1139 16 Bev Braybon VIC 1105
17 Allan MacInnes VIC 1137 17 David Knight VIC 1103
18 Eddy Nagorcka VIC 1135 18 Luke Gemmill VIC 1083
19 Len Scroop SA 1134

D Grade

20 Colleen Cullen WA 1125 1 Elizabeth Taylot NZ 1147
21 Gail Oliver WA 1123 2 Steven Lack VIC 1128
22 Ern Mulcahy VIC 1123 3 Dawn Tecza NSW 1109
23 William Cleland NSW 1106 4 Bill Knight VIC 1088
5 Johanna Out QLD 1088
6 Herb Thomas VIC 1071
7 Malaree Waldron VIC 1039

 

DUAL RANGE

Open Championships Graded Championships
Total 20m 50m

B Grade

Total 20m 50m
1 Ryan Taylor NZ 1189 596 593 1 Norman Abbott WA 1179 593 586
2 Grant Taylor NZ 1185 593 592 2 Graeme Vallance NZ 1173 589 584
3 Thomas Ryan NSW 1185 596 589 3 Paul Rudolph VIC 1172 594 578
4 Brett Stephenson QLD 1184 591 593 4 Owen Oliver WA 1171 589 582
5 Steve Zunker QLD 1184 594 590 5 Cail Parsons QLD 1171 593 578
6 Sue Carlyon NSW 1182 595 587 6 John Smith WA 1170 592 578
7 Ashley Adams QLD 1180 591 589 7 Alistair MacInnes VIC 1170 593 577
8 Warren Potent NSW 1180 595 585 8 Jessica Bain QLD 1169 577 592
9 Rod Norman SA 1180 593 587 9 Daniel Croatto VIC 1164 586 578
10 Norman Abbott WA 1179 593 586 10 David Taylor VIC 1161 587 574
Robert Howell VIC 1179 590 589 11 Lindsay Braybon VIC 1157 584 573
Lachlan Potter QLD 1179 596 583 12 Eddy Nagorcka VIC 1156 588 568
13 Barry Cowburn WA 1175 592 583 13 Gail Oliver WA 1151 580 571
14 David Green NZ 1174 596 578 14 Bob Marshall NSW 1146 585 561
15 Tim Lowndes QLD 1173 590 583 15 Kathryn Stolarski SA 1145 578 567
Graeme Vallance NZ 1173 589 584 16 Shaun Peirce VIC 1142 580 562
17 Paul Rudolph VIC 1172 594 578 17 Allan MacInnes VIC 1139 584 555
18 Euan Gibson VIC 1171 586 585 18 William Cleland NSW 1139 580 559
Owen Oliver WA 1171 589 582 19 Len Scroop SA 1137 573 564
Cail Parsons QLD 1171 593 578 20 Colleen Cullen WA 1126 568 558
21 David Clifton NSW 1170 593 577 21 Ern Mulcahy VIC 1125 579 546
Alistair MacInnes VIC 1170 593 577 C Grade
Ryan Ratzmer SA 1170 594 576 1 Andy Williams WA 1169 591 578
John Smith WA 1170 592 578 2 Kiel Ferguson WA 1167 591 576
25 Jessica Bain QLD 1169 577 592 3 Marcus Williams WA 1154 579 575
Ken Hart VIC 1169 594 575 4 Trevor Drage VIC 1148 580 568
Andy Williams WA 1169 591 578 5 Christie Drage VIC 1145 577 568
28 Kiel Ferguson WA 1167 591 576 6 Andrew Frick SA 1144 576 568
Chris Lott VIC 1167 591 576 7 Adrian Bourke VIC 1136 578 558
Jason Lowe SA 1167 592 575 8 Dane Sampson QLD 1136 569 567
31 Peter Robinson NSW 1166 588 578 9 Timothy Bourke VIC 1132 583 549
32 Daniel Croatto VIC 1164 586 578 10 Bradley Sneddon VIC 1126 575 551
Max Dunnachie NSW 1164 589 575 11 William Shelton WA 1122 570 552
34 Mal Anderson SA 1163 593 570 12 Bianca Waldron VIC 1122 562 560
35 Tim Butler SA 1162 588 574 13 Brian McInerney NSW 1115 558 557
36 David Taylor VIC 1161 587 574 14 Luke Gemmill VIC 1114 557 557
37 Yvonne Hill SA 1160 586 574 D Grade
38 Debbie Lowe SA 1158 583 575 1 Elizabeth Taylor NZ 1158 587 571
Elizabeth Taylor NZ 1158 587 571 2 Malaree Waldron VIC 1128 566 562
40 Lindsay Braybon VIC 1157 584 573 3 Steven Lack VIC 1127 571 556
Michael Poole TAS 1157 587 570 4 Herb Thomas VIC 1109 561 548
42 Eddy Nagorcka VIC 1156 588 568
43 Marcus Williams WA 1154 579 575
44 Gail Oliver WA 1151 580 571
45 Trevor Drage VIC 1148 580 568
46 Bob Marshall NSW 1146 585 561
47 Christie Drage VIC 1145 577 568
Kathryn Stolarski SA 1145 578 567
49 Andrew Frick SA 1144 576 568
50 Shaun Peirce VIC 1142 580 562
51 William Cleland NSW 1139 580 559
Allan MacInnes VIC 1139 584 555
53 Len Scroop SA 1137 573 564
54 Adrian Bourke VIC 1136 578 558
Dane Sampson QLD 1136 569 567
56 Timothy Bourke VIC 1132 583 549
57 Malaree Waldron VIC 1128 566 562
58 Steven Lack VIC 1127 571 556
59 Colleen Cullen WA 1126 568 558
Bradley Sneddon VIC 1126 575 551
61 Ern Mulcahy VIC 1125 579 546
62 William Shelton WA 1122 570 552
Bianca Waldron VIC 1122 562 560
64 Brian McInerney NSW 1115 558 557
65 Luke Gemmill VIC 1114 557 557
66 Herb Thomas VIC 1109 561 548
Junior Championship Under 18
1 Thomas Ryan NSW 1185 596 589 1 Cail Parsons QLD 1171 593 578
2 Cail Parsons QLD 1171 593 578 2 Jessica Bain QLD 1169 577 592
3 Alistair MacInnes VIC 1170 593 577 3 Kiel Ferguson WA 1167 591 576
4 Jessica Bain QLD 1169 577 592 4 Eddy Nagorcka VIC 1156 588 568
5 Kiel Ferguson WA 1167 591 576 5 Christie Drage VIC 1145 577 568
6 Eddy Nagorcka VIC 1156 588 568 6 Dane Sampson QLD 1136 569 567
7 Marcus Williams WA 1154 579 575 7 Timothy Bourke VIC 1132 583 549
8 Christie Drage VIC 1145 577 568 8 Malaree Waldron VIC 1128 566 562
9 Dane Sampson QLD 1136 569 567 9 Steven Lack VIC 1127 571 556
10 Timothy Bourke VIC 1132 583 549 10 Luke Gemmill VIC 1114 557 557
11 Malaree Waldron VIC 1128 566 562 Under 16
12 Steven Lack VIC 1127 571 556 1 Malaree Waldron VIC 1128 566 562
13 Luke Gemmill VIC 1114 557 557 2 Steven Lack VIC 1127 571 556
Veteran Championship
Total 20m 50m
1 Graeme Valleance NZ 1173 589 584
2 John Smith WA 1170 592 578
3 Max Dunnachie NSW 1164 589 575
4 Mal Anderson SA 1163 593 570
5 Yvonne Hill SA 1160 586 576
6 Bob Marshall NSW 1146 585 561
7 William Cleland NSW 1139 580 559
8 Colleen Cullen WA 1126 568 558
9 Ern Mulcahy VIC 1125 579 546
10 William Shelton WA 1122 570 552
11 Brian McInerney NSW 1115 558 557
12 Herb Thomas VIC 1109 561 548
Short Range Medalists 20 metre
1 Thomas Ryan NSW 596
2 Lachlan Potter QLD 596
3 David Green NZ 596
Long Range Medalists 50 metre
1 Ryan Taylor NZ 593
2 Brett Stephenson QLD 593
3 Jessica Bain QLD 592

 

Position Champion Susannah Smith NSW 2284 Free 1127
Sport  569
Air  588
Prone Champion Ryan Taylor NZ 2372 Jim Smith  1183
Dual Range  1189

TEAMS EVENTS

FREE RIFLE 3X40 TEAMS

SPORT RIFLE 3X20 TEAMS

1

South Australia

4396 1 New South Wales 2173
Gisle Ommedal

1128

Susannah Smith 569

Brenton Christie

1100

Sue Carlyon 549

Jason Lowe

1093

Dennis Claxton 546

Malcolm Christie

1075

Robyn McMillan 509

2

New South Wales

4347 2 Victoria 2117

Susannah Smith

1127

Susan McCready 567

Dennis Claxton

1078

Kim Frazer 565

Sue Carlyon

1075

Glenn Kelley 561

Matthew Inabinet

1067

Christie Drage 424

3

Victoria 4199 3 Western Australia 2067
Susan McCready 1127 Robyn Van Nus 551
Glenn Kelley 1126 Gail Oliver 514
Eddy Nagorcka 1016 William Shelton 501
Alisgair MacInnes 930 Barry Cowburn 501
AIR RIFLE TEAMS AIR RIFLE JUNIOR TEAMS

1

Victoria

2319

1 Victoria 1115

Susan McCready

588

Eddy Nagorcka 558

Johann Saitz

580

Alistair MacInnes 557

Euan Gibson

578

2 Western Australia 1036

Kim Frazer

573

Marcus Williams 568

2

New South Wales

2303

Kiel Ferguson 468
Susannah Smith

588

Matthew Inabinet

574

Darius Krivanek

571

Dawn Tecza

570

3

South Australia

2252

Malcolm Christie

578

Brenton Christie

577

Gisle Ommedal

574

Kathryn Stolarski

523

4

Western Australia

2217

Robyn Van Nus

580

Marcus Williams

568

Gail Oliver

542

William Shelton

527

DUAL RANGE OPEN TEAMS

1

New South Wales

4717

5

South Australia

4654

Ryan Thomas

1185

596

589 Rodney Norman

1180

593

587

Sue Carlyon

1182

595

587 Jason Lowe

1167

592

575

Warren Potent

1180

595

585 Tim Butler 1162

588

574

David Clifton

1170

593

577 Kathryn Stolarski 1145

578

567

2

Queensland

4716
Steve Zunker 1184

594

590

Ashley Adams

1180

591

589

Lachlan Potter

1179

596

583

DUAL RANGE JUNIOR TEAMS

Tim Lowndes

1173

590

583 1

Queensland

2340
3 Western Australia 4695 Cail Parsons

1171

593

578

Norm Abbott 1179 593 586 Jessica Bain

1169

577 592
Barry Cowburn 1175 592 583

2

Victoria 2331
Owen Oliver 1171 589 582 Alistair MacInnes 1170 593 577
John Smith 1170 592 578 David Taylor 1161 587

574

4 Victoria

4686 3

Western Australia

2321
Robert Howell 1179 590 589 Kiel Ferguson 1167 591 576
Euan Gibson 1171 586 585 Marcus Williams 1154 579

575

Ken Hart 1169 594 575
Chris Lott 1167 591 576
50m OPEN TEAMS 50m JUNIOR TEAMS
1 Queensland 2361 1 Queensland 1154
Ashley Adams 595 Jessica Bain 580
Steve Zunker 590 Cail Parsons 574
Brett Stephenson 589
Lachlan Potter 587 2 Western Australia 1153
Marcus Williams 583
2 New Zealand 2358 Kiel Ferguson 570
Ryan Taylor 593
Grant Taylor 591 3 Victoria 1150
Graeme Vallance 590 Alistair MacInnes 581
David Green 584 Eddy Nagorcka 569
3 New South Wales 2353 50m WOMENS TEAMS
Warren Potent 594 1 South Australia 1712
Thomas Ryan 590 Debbie Lowe 575
Sue Carlyon 588 Yvonne Hill 573
David Clifton 581 Kathryn Stolarski 564
4 Victoria 2328 2 Western Australia 1707
Robert Howell 590 Robyn Van Nus 580
Ken Hart 584 Gail Oliver 570
Euan Gibson 579 Colleen Cullen 557
Glenn Kelley 575
3 Victoria 1699

5

Western Australia 2324 Susan McCready 584
Barry Cowburn 586 Christie Drage 562
Norm Abbott 583 Biance Waldron 553
Owen Oliver 580
John F. Smith 575

CHAMPION OF STATE CHAMPIONS

6

South Australia 2321 1 Steve Zunker QLD 586
Brenton Christie 587 2 Barry Cowburn WA 585
Rodney Norman 582 3 Rodney Norman SA 582
Tim Butler 581 4 Ken Hart VIC 576
Mal Anderson 571

Prepared on April 28, 2003